Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Na początku prowadzenia działalności gospodarczej osoby niedoświadczone i stawiające pierwsze kroki w tym zakresie są narażone na popełnianie wielu błędów, które zwykle bezpośrednio przekładają się na funkcjonowanie firmy w przyszłości. Jednym z takich najczęściej pojawiających się potknięć jest zły wybór biura rachunkowego. Decyzja podejmowana w tym zakresie dotyczy kwestii prawnych oraz finansowych, a więc chyba nikogo nie trzeba przekonywać o jej doniosłości. Co więc należy zrobić, aby pośród działających na rynku podmiotów świadczących tego typu usługi, znaleźć najlepsze biuro rachunkowe? Poznaj sześć kluczowych aspektów, na które powinno się zwrócić uwagę!

Po pierwsze – zakres oferowanych usług

Na rynku działają biura rachunkowe o węższym, jak i szerszym spektrum działalności. Dla większości z nich typowe jest świadczenie standardowych, podstawowych usług, jednak są również wyspecjalizowane podmioty, które oferują dodatkowe wsparcie merytoryczne z zakresu szeroko rozumianej księgowości i finansów. Mając na uwadze rozwój firmy w przyszłości, warto od razu zdecydować się na to drugie rozwiązanie, które daje o wiele większe możliwości.

Po drugie – pozycja na rynku

Kolejnym aspektem, na którym warto się skupić, jest renoma biura rachunkowego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy więc sprawdzić opinie, jakie na jego temat można znaleźć w wirtualnej przestrzeni. Oceny i rekomendacje wystawione przez dotychczasowych klientów oraz partnerów są bardzo cenną wskazówką, której zignorowanie byłoby po prostu nierozsądne.

Po trzecie – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Już kilkanaście lat temu wprowadzono zasadę, zgodnie z którą niemal wszystkie biura rachunkowe są zobowiązane do posiadania polisy od odpowiedzialności cywilnej. Warto zawczasu zweryfikować ten parametr, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i gwarancję uzyskania odszkodowania w razie popełnienia przez ten podmiot ewentualnych błędów.

Po czwarte – cena świadczonych usług

Ponadto niezbędne jest zweryfikowanie cennika biura rachunkowego. Zbyt niskie ceny powinny wzbudzić naszą czujność – istnieje duże prawdopodobieństwo, że idą one w parze z niezadowalającą jakością świadczonych usług.

Po piąte – doświadczenie i kompetencje kadry pracowniczej

Zapewne każdy przedsiębiorca pragnie powierzyć sprawy swojej firmy w ręce kompetentnych oraz odpowiedzialnych osób. Kadra pracująca w biurze rachunkowym musi zatem posiadać odpowiednie wykształcenie, umiejętności i doświadczenie, a także dbać o swój nieustanny rozwój i zdobywanie nowych kompetencji.

Po szóste – sposoby komunikacji z biurem rachunkowym

Niezwykle istotna jest także sprawna komunikacja z biurem rachunkowym, która powinna odbywać się za pomocą różnorodnych kanałów. Oczywiście bezpośrednie wizyty w siedzibie biura, czy tradycyjny kontakt telefoniczny zdają egzamin, jednak szybkiemu przekazaniu ważnych informacji sprzyja możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii. Zweryfikuj więc, czy podmiot, który wzbudził Twoje zainteresowanie, idzie z duchem czasu i oferuje na przykład możliwość spotkań on-line.

Wybór biura rachunkowego – podsumowanie

Doskonale widać, że wybór odpowiedniego biura rachunkowego może stanowić naprawdę duże wyzwanie, szczególnie jeśli poszukiwania prowadzi się na terenie, w którym działa jedynie kilka takich firm, a konkurencja w branży jest niewielka. Dlatego wykorzystanie w praktyce wymienionych powyżej wskazówek, stanowi receptę na znalezienie godnego zaufania podmiotu, który solidnie i rzetelnie podejdzie do realizacji swoich obowiązków.